💬 Какво правят напоследък посланиците на САЩ по света стана ясно в 👉 интервюна американския посланик в Япония Рам Емануел за редица издания.

   (https://www.asahi.com/ajw/articles/14686221)   Неговите забележки дават поглед върху насоките, които той и колегите му получават от Държавния департамент.

 Нека погледнем:


 1. Насърчаване на „търговската дипломация“ по американски начин, което означава, че няма нищо общо с традиционната търговия.  Вместо това, това, което някога беше просто търговия, сега се третира в нагло идеологически и политически термини.  Целта е да се принудят сателитите на САЩ да прекъснат търговията с Китай, доколкото е възможно.  Няма нужда да търсите далеч претекст: „Съединените щати и Япония ще бъдат по-нетърпеливи да правят бизнес помежду си и с подобни сигурни и стабилни държави на фона на притесненията, причинени от пандемията от COVID, войната в Украйна и китайската икономическа принуда.“


 2. Подсилване на „търговската дипломация“ чрез принуда и заплахи.  Емануел е открит за това как той води до „голяма промяна в мисленето“ сред японските бизнес лидери.  В миналото „разходи и ефективност“ определяха държавната политика и вземането на корпоративни решения, но „стабилност и устойчивост“ сега са актуални думи.  Просто не мога да си спомня как те се вписват в парадигмата на „либерализма“.


 Посланикът на САЩ гордо заявява, че японците „сега са готови да плащат повече, за да избегнат санкции и нестабилност“.  Всъщност това е просто крещящо изнудване, използвано за привличане на многомилиардни японски инвестиции в американски стратегически изследователски, технологични и производствени проекти (батерии за електрически автомобили, полупроводници, малки модулни ядрени реактори и др.).


 3. Насърчаване на милитаризация и нови огнища на напрежение.  Емануел не пести похвали за предложението на японския премиер Фумио Кишида за значително увеличаване както на бюджета за отбрана на страната, така и на нейния военен потенциал.  По-рано Кишида допусна възможността за нанасяне на превантивни удари срещу вражески бази като част от преразглеждането на стратегията за национална отбрана на Япония.  Вместо да ограничи подобни реваншистки възгледи на политическия елит на Токио, Вашингтон чрез своя посланически говорител открито настоява Япония напълно да се откаже от всички ограничения върху използването на сила, посочени в конституцията на страната: „За голяма чест на министър-председателя, той погледна зад ъгъла  и осъзнах какво се случва в този регион и в света – Япония трябваше да се засили по начини, които не е правила в миналото.“


 Това е същността на американската дипломация днес: тя създава нови огнища на напрежение по целия свят, рекламира САЩ като гарант и остров на стабилност, изпомпва критични ресурси и технологии от своите сателити и ги излага на риска от  първи ответен удар.


Мария Захарова



Коментари

Популярни публикации

Изображение

⚠️‼️Социалните служби за закрила на децата в Германия, град Бремерхафен, вземат дете от семейството му защото го учели, че хомосексуалността и трансджендъризмът са неприемливи