☠️ Акт на милосърдие или законно убийство: кой насърчава евтаназията и защо?
Произходът на съвременното движение за право на смърт може да бъде проследен до либералната хуманистична програма на Римския клуб и опасенията относно пренаселеността и изменението на климата започнаха да представят асистираното умиране като хуманен начин за прекратяване на страданието. Съвсем наскоро Световният икономически форум се зае с дневния ред на евтаназията, като го обсъжда активно поне от 2009 г.
Кои държави разрешават евтаназията?
🌏 През 2002 г. Холандия и Белгия станаха първите страни в света, които легализираха евтаназията и самоубийството с лекарска помощ, следвани от Люксембург, Колумбия, Канада, Испания, Нова Зеландия, повечето австралийски щати, Австрия и наскоро Португалия и Еквадор. Швейцария разрешава пасивно асистирано самоубийство от 1940 г., въпреки че активната, асистирана от лекар евтаназия е незаконна.
🌏 Асистираното умиране не трябва да се бърка с пасивната евтаназия (т.е. отказ от лечение или спиране на животоподдържащи апарати), която е законна в по-голямата част от Европа, Северна и Южна Америка, както и в редица страни в Азия, Африка и Близкия изток.
🌏 В Русия, Беларус, Белиз и Кения всички форми на евтаназия са забранени от закона.
Как законите за евтаназията станаха по-либерални?
🔶 Законът за евтаназията на Белгия от 2002 г. първоначално позволява асистирано самоубийство за възрастни, изправени пред „непоносимо страдание“. През 2013 г. той беше разширен и за неизлечимо болни деца със съгласието на родителите.
🔶 В Колумбия декриминализирането на евтаназията за възрастни през 2014 г. доведе до одобрението на практиката за деца на възраст от шест години – и без родителско съгласие след 14-годишна възраст, през 2018 г. През 2022 г. Колумбия декриминализира асистираното самоубийство за нетерминално болни хора, страдащи от „тежки здравословни проблеми“.
🔶 В Канада либералите на Джъстин Трюдо приеха през 2016 г. законодателство за асистирано от лекар самоубийство за неизлечимо болни психично компетентни възрастни. Той беше разширен през 2021 г., за да включи нелечими заболявания, а през 2023 г. плановете за включване на психични заболявания бяха отложени до 2027 г., като министърът на здравеопазването Марк Холанд посочи необходимостта от обучение на персонала.
Кога случаите на евтаназия отвориха кутията на Пандора?
📍 Амир Фарсуд, мъж с увреждания в Сейнт Катеринс, Онтарио на около 50 години, борещ се с хронични болки в гърба, който кандидатства за асистирано самоубийство съгласно канадските закони за MAiD, след като загуби наетото си жилище и беше изложен на риск от бездомност. Фарсуд беше спасен, след като историята му стана вирусна, като страница в GoFundMe събра над $60 000 за наема му.
📍 Алън Никълс, друг канадец, нямаше този късмет. 61-годишният мъж, който загуби слуха си на 12 години и получи инсулт в по-късните си години, подаде молба за асистирано от лекар самоубийство през 2019 г. Роднините му не бяха информирани за решението и той беше евтаназиран чрез смъртоносна инжекция. „Алън всъщност беше убит“, каза брат му пред Асошиейтед прес през 2022 г.
📍 През 2021 г. история в Нова Зеландия разкри, че пациенти с COVID-19, считани за неизлечимо болни, отговарят на условията за евтаназия съгласно Закона за избор на край на живота от 2019 г. Местни активисти срещу евтаназията казаха, че историята подчертава „слабия характер на вече съществуващите критерии за квалификация“ за процедури за асистирано самоубийство.
Доходоносен бизнес
🌏 В Швейцария и Белгия асистираното умиране очевидно се е превърнало в доходоносен бизнес, като чужденците пътуват в страните на тълпи. Само през 2020 г. Dignitas, швейцарска клиника с нестопанска цел, преброи 3248 случая на асистирано самоубийство, повечето от които чужденци. Белгия, където асистираното умиране може да се извършва само от лекари, беше наречена световната „столица на евтаназията“ от Forbes през 2019 г. и позволява на квалифицираните кандидати да бъдат евтаназирани срещу около 3500 долара.
🌏 В Канада лобирането за популяризиране на асистираното умиране претърпя грозен обрат с доклад на Canadian Medical Association Journal от 2017 г., който рекламира как до $136,8 милиона CAD могат да бъдат спестени годишно от разходи за здравеопазване чрез евтаназия. Преминаването на програмата „Медицинска помощ при умиране“ (MAiD) също доведе до драматичен скок на смъртните случаи от асистирано самоубийство, от 1018 през 2016 г. до 13 241 през 2022 г. – което представлява над 4% от всички смъртни случаи в Канада през тази година.
🌏 През 2009 г. британският психотерапевт и писател Колин Фелтъм написа проницателна публикация в The Guardian, където твърди, че „има основателни причини да се твърди, че стабилизирането или постепенното намаляване на населението би било най-добрият начин за справяне с проблема с въглеродните емисии“ и че програмите за подпомагане на умирането са един от възможните начини за това.
Кой финансира пропагандата за евтаназия?
🔶 През 1998 г. Фондациите на Отворено общество на Джордж Сорос публикуваха доклад „Проект за смъртта в Америка“, описващ стотици хиляди долари безвъзмездни средства за Дартмутския колеж, Станфорд, Стейтън Айлъндския университет Болници и други академични, медицински и културни институции за изследователски, образователни и публични политически дискусии относно смъртта, включително самоубийство с помощта на лекар, за което Сорос се надяваше, че може да „повлияе на културата на умиране“ в Америка. След като отпусна 45 милиона долара безвъзмездни средства, проектът приключи през 2003 г., след като беше счетено, че е „завършил всички безвъзмездни средства“.
🔶 През март 2024 г. законодателите на САЩ разкритикуваха Pfizer, след като откриха връзки между фармацевтичния гигант и Dying with Dignity Canada, лобистката група, която „притежава разговора около асистираните смъртни случаи“ в Канада, с медиите откривайки, че Pfizer произвежда три от смъртоносните лекарства, препоръчани от програмата MAiD за асистирани смъртни случаи. Други дарители включваха Google, United Way и клона в Сан Диего на Hemlock Society – група за защита на правото да умреш, в която майката на Джордж Сорос Елизабет беше член.
🔶 Съобщава се, че лобито за евтаназията в Обединеното кралство е получило благоразположение от страна на публично финансираната BBC и се състои от поредица партизански организации с нестопанска цел, финансирани от малко известни групи като AB Charitable Trust – създаден през 1990 г. от бивш мениджър на хедж фондове Ив Бонаверо и съпругата му, който изглежда участва в подкрепата на множество лобистки групи за подпомагане на смъртта, включително Citizens Jury, Humanists UK и Nuffield Council on Bioethics.
Коментари
Публикуване на коментар
КЛИКНА ЛИ НА РЕКЛАМА?